“Application Based Modeling” Konsepti ve 3D Printer Teknolojisinde İleri Bir Adım Daha…

Responsive Showcase Mockup Pack

3 boyutlu yazıcıların günden güne popüler olması, sadece sanayi alanında değil, dekorasyon, modelleme, prototipleme, üretim ve diğer endüstriyel alanlarda da öne çıkmaya başlamasının ardından yeni ilişkili projeler de ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de, benim bir projem olan 3dappstore projesi..

3dappstore isimli 3D marketplace projemin ana konsepti, 3d modellerin evrensel bir platform içerisinde tüm 3 boyutlu yazıcı kullanıcılarına ve profesyonellerine sunulmasını amaçlamaktadır. Benzer birkaç marketplace olmasına karşın, 3dappstore, içereceği senkronize platformlar ile 3d marketplace alanında yeni bir evrenselleşmenin kapısını aralamaktadır. Altındaki fikir ise benim “Application-Based Modeling” adını verdiğim bir konsepttir. Bu konsept ve bağıntılı “One Touch Printing” teknolojisi ile kullanıcılar, 3dappstore üzerinden, teknik çizim veya compile bilgileri olmadan tek tuş ile 3 boyutlu baskı alabileceklerdir. Application Based Modeling nedir konusunda hazırladığım bir dökümandan alıntı kısımlar şunlardır;

            3D Printer ve CNC, freze gibi diğer doğrudan işleme sistemleri, bir modeli doğrudan işleyebilmek için özel programlarca oluşturulmuş bir bilgisayar destekli model ve koordinasyon verilerine ihtiyaç duyarlar. Bu koordinasyon verileri, doğrudan işleme başlığının X-Y-Z eksenlerinde hangi eksene ne kadar hareket ederek işlem yapacağını belirten dijital kodlardır. Bu kodlar G-Code adı verilen özel kod sistemiyle taşınır ve işleme makinasına gönderilir. Bu işleme genel olarak CAM adı verilmektedir. Özel programlarda tasarlanan dijital modeller, bu koordinasyon kodlarını taşıdığı için bilgisayar destekli model olarak adlandırılır. Bu dizaynların yapıldığı özel programlar (Solidworks, Catia, Autocad…) dizayn edilen modellere bu bilgileri ekleyebildiği için özeldir ancak bu tarz özel çizimlerin yapılabilmesi için belli bir eğitim ve yetenek gerekmektedir. Bahsedilen özel programları kullanabilmek ve işlemesini yapabilmek için teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Özellikle 3D Printerların fiyatlarının evlere dahi alınabilecek seviyelere inmesi, bardaktan tabağa birçok modeli rahatlıkla işleyebilmesi bu teknik bilgi zorunluluğunu da sınamaktadır.
            Application Based Modeling konsepti ise teknik bilgi olmadan, entegre bir CAM derleyicisi ile, bir marketplace’ten aynı telefonunuza bir uygulama indirir gibi bileştirilmiş CAD dizaynlarını indirmenizi ve tek tuş ile hızlı bir şekilde otomatik olarak derlenerek baskı yapılmasını amaçlamaktadır.
            Application Based Modeling, modelleyicilerin, Solidworks, Catia, diğer CAD uygulamaları ve diğer özelleşmiş uygulamalarda yapacakları modelleri adeta bir uygulama tasarlar gibi tasarlamalarını, belli policy’ler ve kurallar içerisinde kendinden açılır paket (Self-Extracted Package) mantığı ile Kendinden Derlenen Paket ( Self Compiling Package ) konsepti ile paketlenen model dizaynlarını marketplace’e yüklemelerini amaçlar. Bu paketleme işlemi, 3dappstore sistemimizin masaüstü uygulaması içerisinde gerçekleşecektir. Masaüstü uygulamasına yüklenen CAD modelleri, uyumlu 3D printer modellerine uygun şekilde evrenselleştirilen G-code compile sistemlerine uygun şekilde, 3dappstore’dan indirildiğini onaylayan kodun açabileceği şekilde paketlenir. Bu şekilde, .SCP dosya formatı ile marketplace’e yüklenen modeller, tek tuş ile indirilip sistem masaüstü platformu tarafından otomatik olarak compile edilir ve G-code’ları ile 3D printera gönderilir ve otomatik olarak baskı sağlanır. Böylece teknik bilgiye ihtiyaç olmadan, adeta bir oyun, bir uygulama indirilir gibi, istenilen modeller 3dappstore’dan direkt olarak indirilip basılabilecektir.
            SCP dosya formatı, Self-Compiling Package ve Application Based Design konseptleriyle modelleme sektöründe, özellikle teknik bilgisi olmayan kişilerin direkt olarak baskı alabilmesini sağlayan bu sistem, dünya çapında sektöre ses getirecek ve 3D printer kullanımını arttırarak sektörün büyümesine ve gelişimine hız verecektir. Sistem ve konsept yayıldıkça, 3dappstore, sektör içerisindeki yerini sabitleştirebilecek ve 3D printer ve modelleyici-kullanıcı ilişkisinde orta noktaya oturacaktır.
prensip

Yukarıda da bahsettiğim “Application Based Modeling” konsepti ile modelleme sektörü evrensel bir dosya format platformunda birleştirilebilecek ve Cad/Cam dizayn processlerine ve Cam derleyicilerine teorik olarak ihtiyaç olmadan, platformları kullanan herkes tek tuş ile 3 boyutlu baskı alabilecektir. Bahsettiğim tüm bu sistemleri 3dappstore.co web service altında toplayacağım. Bu sistem ve konsept, ülkemizin önemli türk girişimlerinden biri olacaktır. Şu an sistem için yatırımcı arayışlarımız sürmektedir.

Sistemi açılış için ziyaret etmek için buradan ulaşabilirsiniz.

Sisteme Indiegogo’da destek vermek için buradan sayfaya ulaşabilirsiniz.

Yatırımcılar için Bussiness Plan’a buradan, Asansör Sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgiye, İngilizce içerik olarak Indiegogo üzerinden ulaşabilirsiniz.. Twitter ve Facebook üzerinde paylaşabilirseniz sevinirim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s