Girişimcilik Projelerinde Hukuk…

*** Çankaya Üniversitesi "Çankaya Kampüs" gazetesi şubat ayı yazımdır. Gazetenin ilgili sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. ***

Suffolk-County-Criminal-Lawyer"Girişimcilik üzerine olan yazılarıma gazetemizin bu sayısında da farklı bir alandan bakarak devam etmek istiyorum. Bu yazımızda girişimcilik projelerinde, genelde Türk halkının çoğunluğunun geleneksel kurallar çerçevesinde yanılgıya ve yenilgiye uğradığı bir konu üzerinde duracağım, girişimcilik yaparken hukuksal kavramlar ve hukuksal güvenlik.

Ülkemizin çeşitli destekler ile devamlı ileriye doğru itme sağladığı “Girişimcilik” kavramı ve girişimcilik üzerine proje geliştiren binlerce yurtdaşımız emin adımlarla ülkemizi her alanda ileriye götürmek için çabalamaktalar. Bu çabalamaların hepsini ülke yasaları dahilinde koruma altına alan tek bir şey vardır o da hukuk sistemi. Ülkemizde halkımızın genel kanısı hukuk sisteminin çeşitli alanlar dışında işlemediğidir ancak bu bilinenin aksine yenilenen ve gelişen çeşitli yasalar ile girişimcilerin lehine işleyen bir hal almıştır. Bu durumun farkında olmak ve hukuk sistemini projelerinize entegre ederek daha güvenli, kesin ve zararsız çalışmak mümkün. Ancak Türk gelenek yapısını incelediğimizde girişimcilerin ve bence genel sanayi işletmelerinin ana sorunu olan bir konu var ki işletmelerimizin borçlar altına girmesine, zarar etmesine hatta iflas etmesine sebep olmaktadır, güven. İnsanlar ve özellikle işletme sahipleri kişisel ve duygusal güven unsurları sebepleri ile hukuksal davranmak yerine kimi zamanlar duygusal davranmaktalar ve bu duygusal reaksiyonlar işletmelere ödenmeyen borçlar, tahsil edilemeyen senetler gibi zararlar olarak geri dönmektedir. Öncelikle girişimci olmak, fikrinizi paylaşmamak, sır gibi saklamak değil, fikrinizi hukuksal güvenlik unsurları ile gönül rahatlığı ile paylaşmak demektir. Bu paylaşımdan da anlaşılacağı gibi hukuksal güvenlik, hukuksal düzen ve bu düzene göre iş yapma özelliği halkımızın ticaret sahnesinde kazanması gereken en büyük özelliklerden biridir.

Türkiye Cumhuriyeti, 28 Şubat 2008’de devrim niteliğinde bir yasa yayınlayarak, ülkemizdeki girişimcilik unsurlarına can vermiştir. 5746 numaralı AR-GE yasası kapsamında özellikle araştırma geliştirme faaliyetleri yürüten her bireye vergi indirimleri uygulanmakta, kimi teşviklerin kapıları açılmaktadır. Bu yasa ile, girişimcilerin hakları, kazançları, ödemeleri ve devlete olan yükümlülükleri hukuksal güvenceye alınarak ülkemizin proje üretme kapasitesi geliştirilmiştir. Yasa hakkında benim en beğendiğim anlatım T.C.Sanayi Bakanlığı sitesindedir. Bu tür yasaların da aslında anlatmak istediği girişimcilerin projelerini hukuksal düzen içerisinde geliştirmesidir. Hukuksal düzenin yararları, projelerinizin gelişimini direkt olarak etkileyen dev bir unsurdur ki, kurumsal çalışan ticari sektörlerde yer almak istiyorsanız hukuksal güvenliğiniz ve hukuksal güvenceleriniz de sağlam ve şeffaf olmalıdır.

business_law1Projelerinizi gerçekleştirirken mantıksal basamaklardan sonra mutlaka yapmanız gereken bir şey var ki o da Türk Patent Enstitüsü’nün ana görevlerinden olan “Faydalı Model”, “Marka Tescili”, Endüstriyel Tasarım Patenti” gibi şekillendirilmiş patent ve sinai mülkiyet haklarından birine başvurunuzu yapmanızdır. Bu hakkınız projenizi üretirken ve hayata geçirirken cebinizde olması gereken en önemli temel taşlardan birisidir. Bu arada, projenizi geliştirirken kullandığınız dökümanlar, bizzat sizin bilgisayarınızda, bizzat sizin tarafınızdan, lisanslı programlar ile yazılmış, üretilmiş dökümanlar, grafikler, slaytlar da sizin geri plan güvencelerinizdir. Bu tür dökümanlar, ilgili davalarda da kararı etkileyen unsurlar durumundadır. Proje dökümanlarınızı hem kendi bilgisayarınızda hem de online olarak saklamanız, organize etmeniz önemlidir.

Bir diğer önemli konu da günümüzde “Bilgi Kaçakçılığı” önemli suçlardan biridir. Özellikle borsa sistemlerinde “Manipule” adı altında yapılan bilgi aktarımları ciddi hisse düşüşlerine sebep olmakta ve ticari olarak binlerce insanı zarara uğratmaktadır. Aynı zarar ve bilgi yıpranması girişimcilerin yine göz ardı ettiği bir konudur. Şifrelerin, mail erişimlerinin, sistem giriş unsurlarının, şirket içi dökümanların şifresiz saklanması bilgi kaçakçılığına sebep olan büyük hatalardandır. Evet, zahmetli işlemlerdir her dosyanın yedeğini almak, her dosyayı şifrelemek, her şifreyi özel bir dosyada toplayıp yine bu dosyanın birkaç kopyasını anahtarlamak vs. ancak kazanmak istiyorsanız ve bir gün ürününüzü siz üretmeden tezgahlarda görmek istemiyorsanız bu önlemleri ciddi disiplin içerisinde yapmanız gerekmektedir. “Kumtel Isıtıcıları”nın başına gelen, Mısır piyasasında anlaşma yapıp ilk ürünü satmak için Mısır’a giden heyetin Mısır’da zaten Kumtel Isıtıcılarının satıldığını görmesi ülkemizde de bilgi kaçakçılığının ne seviyede olduğunu yeterince göstermektedir. Bu sebeple projelerinizin devamlı ve kazançlı olması bilgilerinizi korumanıza bağlıdır. İşte burada da hukuk yine işin içine girmekte. Bilgilerinizi sakladınız, korudunuz ve bilgileriniz çalındı. Bu durumda devlet, bu bilgilerin ticari rekabet ortamında rant sağlamak amacıyla sizin tarafınızdan mı yoksa istenmeden mi alındığını belirlemesi zordur. Burada yapacağınız şey, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile iletişime geçmenizdir çünkü özellikle sanal ortamdaki bilgi kaçakçılığının takibi bu kuruma aittir.

entrepreneurlaw2Patent ve Projeler hakkındaki ülkemizin kanunu 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Kanundur. Patente ilişkin haklarınızın bir başkası tarafından ihlal edildiğini düşünüyorsanız başvuracağınız mercii, ihtisas mahkemeleri olarak hizmet veren "Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Ceza Mahkemeleridir(FSHCM)". Eğer bulunduğunuz ilde FSHHM ve FSHCM yoksa, Asliye Hukuk ve Asliye Ceza Mahkemelerine başvurmanız gerekir.Ülkemizde şu ana kadar toplam 21 adet ihtisas mahkemeleri kurulmuştur. Bir girişimcinin en önemli varlığı projeleridir. Bu sebepten duygusal değil hukuksal davranmakta fayda vardır. Ticaret her zaman duygusal kararlara değil hukuksal hükümlere tabidir. Sanal ortamda girişimcilerin yararlanabileceği uluslar arası bir kaynak da mevcut: “Entrepreneurlaw.ca”, incelemenizi öneririm. Kanada, hukuk konusunda dünyanın örnek ülkelerinden biridir.

entrepreneur-small-business-attorney-corporate-lawyer-start-up-law-firmBir girişimci olarak benim naçizane tavsiyem, güvendiğiniz insanlar ile imzalı, yasal, belgeli, korumalı projeler yapmanızdır. Bir kişi arkadaşınız, sevgiliniz, eşiniz, abiniz, dayınız olabilir ancak iş arkadaşınız olmayabilir. Şunu unutmayın her duygusal ticari davranışınızda rakipleriniz sizden bir adım daha öne geçmekteler. Projenizin spesifik konularına uygun olan insanlar ile çalışın, günümüzde maalesef bir bilgi çöplüğü yaratılmıştır ve herkes bir konu üzerinde “Uzman” olduğunu iddia etmektedir, hatta ülkemizin eğitim kurumlarında bile bu tür insanlara “Akademik” ünvanlar verilmektedir ancak kanmayın. Sizin neye ihtiyacınız varsa ona göre çalışın, hukuksal düzenin sanılanın aksine gayet düzenli ve sert çalıştığını da unutmayın. Saygılarımla."

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s