Sanayi Projeleri ve Girişimciliği

WhatIsEntrepreneur

*** Çankaya Üniversitesi Çankaya Kampüs Gazetesi Aralık 2012 Yazımdır… Buradan ilgili adreslerine ulaşabilirsiniz… ***

Ülkemizde son yıllarda canlanmaya ve bir çok gencin umudu haline de gelmeye başlayan bir olgu var. Girişimcilik ! Çeşitli konferanslarla, bir çok etkinlikle derslerle bilgilendirmelerle gençlere aşılanan bu girişimcilik olgusu ülkeye ne kadar şey katıyor, ne anlamda yararı görülebilir, ülkenin bu girişimcilik olgusundan alacağı payda nedir, bu yazımda biraz bunu irdeleyeceğiz. Bu yazıyı sizlere Teknogirişim ve KOSGEB Ar-Ge Desteği almış bir arkadaşınız olarak deneyimlerimi genellemeler yaparak paylaşmak için yazmaktayım.
Geçen yıl Türkiye Bilişim Derneği’nin düzenlediği Bilişim 2012 Kongresinde çok güzel bir tanım yapılmıştı. Baybars Altuntaş isimli *kendisi Deulcom International Kurucusudur, pek de sevmem kendisini hani* girişimci, “Girişkenlikle girişimciliği birbirine karıştırmamalıyız.” Demişti. Bence de ülkemizde hadi girişimci olalım gibi laflarla salonları dolduran gençlerin en büyük yanılgısı da bu. Bu yanılgıya gerçekten fikir sahibi olan ve gerçekten fikirlerini savunabilecek insanlar da düşmüyor değil. Bana göre bu sözün açılımı şöyle ;
İnsanlarla iletişiminiz çok iyi olabilir, anında iş bağlıyor birkaç telefon ile uzaklıkları aşıp onlarca işi hallediyor olabilirsiniz veya sosyal olarak binlerce arkadaşınız, dostunuz olabilir ancak yere basmayan fikirler ile girişkenliğinizi girişimciliğe taşımaya karar verdiğiniz an biraz çuvallıyorsunuz. Çünkü insanlar dediğimiz gibi “Girişken” olabilirler, sevilebilirler, evet hatta iş alıyor veriyor da olabilirler ancak devletin ve diğer tüm hibe kapılarının aradığı “Girişkenlik” değil girişimcilik. Çünkü girişimcilik olgusu sosyalliğin biraz ötesinde, daha çok fikir ve ifade etme becerisine dayanıyor. Sanıyor olabilirsiniz ki bir fikir bulduğunuzda o fikri devam ettirecek belki de onlarca fikri bulmak zorunda değilsiniz. Tam tersi, sağlam bir fikri bir iş ve ticari kazanç kapısı haline getirmenin bence en büyük şansı o fikri inovative edebilecek ve yaygınlaştıracak, yürütecek ve geliştirecek onlarca alt fikre de sahip olabilmek ve tüm bu işlemleri dökümantasyonize edebilmek, insanlara en iyi şekilde sunabilmek asıl girişimciliktir.
turkey-industryGirişimcilik kavramını anladıysak şimdi devletin bizden daha çok hangi tarz bir girişim planı istediğine de geçebiliriz sanırım. Girişimciliğin altın kurallarından biri, hele ki şu dönemde, devlet ve diğer kalkınma ajansları hibelerini dikkatle incelemek, fikrimize ve işimize en uygun olanı bulup üzerine yoğunlaşmaktır. Çünkü 50 yıl öncesinin girişimcileri bazı şeyleri elleriyle dizerek başarılı olmuş olabilirler ancak şu dönemde siz bu yöntemi denerseniz emin olun binlerce kişi devlet hibelerini kullanarak ekonomik olarak sizden yarışa çok önce başlayacaklardır. Bu yüzden, eğer bir fikriniz, projeniz varsa bakacağınız öncelikli adresler TÜBİTAK, KOSGEB, Sanayi Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları olmalıdır. Bu kurumların dökümanlarından hem bilmediğiniz bir çok terimi öğrenebilir, bir çok plan şeklini deneyim edebilir hem de istenilen kriterleri gerçekleştirirseniz hibe bile alabilirsiniz. Hibe deyince insanların aklına ben bu parayı alırım harcarım gibisinden lakırdılar geliyor ki eğer böyle bir amacınız varsa zaten siz girişimci değilsinizdir ve olamayacaksınızdır. Eğer böyle kaygılar ile bu hibelere başvuracaksanız hem kendi kariyerinizi hem de projenizi riske atmış olursunuz.
Kısaca devletimiz artık belli alanlarda projelendirmeyi ve özel şirketleri yoğun bir şekilde teşvik etmekte. Bu avantajı kullanıp projelerinize hayat vermek de sizlerin elinde. Gelelim ülkemizin büyük eksiklerinden olan Sanayi alanındaki projelere.
tubitak-kosgeb-ttgvÖncelikle belirtmeliyim ki, ülkemizde Bilgisayar Teknolojileri, Tıp Teknolojileri, İşletme, İktisat, Hukuk gibi sözel bölümler dahil birçok mesleğin çalışma alanı çok geniştir ancak projelendirme konusuna geldiğinizde çoğu sektör belli sınırlar içerisinde kalır ve her girişimcinin beklediği o yüksek kazançları, kurumsallaşmayı getiremez. Bunun asıl sebebi, bu tür uygulamaların ticari sayısallık olarak geniş bir yelpazeye hitap etmesi ancak bunun bir hammadde olarak görülmemesidir. Ancak sanayi alanındaki projeler, hem kurumsallaşmak için, hem de yüksek kazanç beklentileri için en ideal ve şu an ülkemizde en verimli proje tiplerindendir. Sanayi projesi olarak nitelendirdiğimiz projeler ağır mühendislik pratik projeleridir. Ülkemiz gençlerinin bu tür projelere önem vermemesi aslında projelerin zorluğundan ve yoruculuğundan geçmektedir ki bahsini ettiğimiz pratik sanayi uygulamaları gerçekten zor bir alan ve yoğun bir iş gücü istemektedir. Bu sebepten girişimcilik payı henüz bu sektöre tam anlamıyla girmemiştir.
Bir örnekle açıklayacak olursak, bir bilişim projesi fikriniz var, Apple üzerine bir uygulama geliştirdiğinizi ve bunu satacağınızı iddia ediyorsunuz. Evet uygulamayı yapabilirsiniz hatta bol bol da satabilirsiniz ancak kurumsallaşabilmeniz için hem Apple’ın Appstore desteğini hiçbir zaman kesmemesi gerek hem de sizin sadece bu uygulama ile değil diğer bir çok uygulama ile şirketinizi ticari olarak desteklemeniz gerek. Gördüğünüz üzere ince bir güven çizgisi üzerine kurulu temelsiz bir kurumsallaşma macerasına doğru kanat çırptınız.
Bu işten sıkıldınız, aklınıza yepyeni bir sanayi fikri geldi, mesela ülkemizde karbonfiber üretmek, kulağa çok zor bir iş olarak geliyor eminim, evet gerçekten zor bir iş, kimya, dizayn, üretim, kalıp, döküm, malzeme ve daha onlarca iş dalını kapsayan dev bir fikir. Ve siz aylarca uğraşıp bunu başardınız diyelim. Artık bilişimdeki “Yayınlama”, Medikaldeki “Satma” ve sosyal alandaki “Uygulama” safhalarından çok farklı bir yerdesinizdir. Üretimdesinizdir. Ürettiğiniz malzeme ile açılan yeni iş dalları, yepyeni iş alanları sizi alakadar etmez çünkü siz üretici olmuşsunuzdur. Belki TAI sizin mallarınızla F-35 imal ediyor, belki de birileri arabalarına sizin malzemelerinizle jant yaptırıyordur. Ürettiğiniz için şirketiniz günden güne gelişebilir, kurumsallaşabilir, kazançlarınız katlanabilir. Sadece bu örnekten bile sanayinin nasıl bir kelebek etkisi yarattığını umarım anlayabilmişsinizdir.
TURKEY_STEEL_INDUSTRYSanayi projeleri üretmek aslında sandığınızdan daha kolaydır. Biliyorsunuz ki ülkemiz diğer devletlerin genel bir üretim üssü konumunda bulunuyor. Bu sebepten sanayi bölgelerine gittiğinizde kullanılan her aletin bir parçası bir vidası mecburen insanlara, kurumlara lazım olabiliyor. Taş kırma makinelerinden, kumlama makinelerine, valf başlıklarından, tüp regülatörlerine kadar her türlü malzemenin illa ki bir parçası ülkemizde üretilmiyor. Bunu öyle geniş bir araştırmayla değil, sanayi bölgelerine gittiğinizde gözlerinizle de görebilirsiniz. Bu alanlarda proje geliştirmek hem sizlere geniş bir kazanç sağlayacaktır hem de ülkemizin bu gibi sanayi alanlarında yerli üretime geçmesine katkınız olacaktır. Ben inanıyorum ki her sene 1000 kişi bu tür sanayi ürünlerinin yerli üretimlerine başlasa 10 yıla kalmaz kendi aletlerimizi de üretir duruma geleceğiz ve bu ülkemizin gelişimini doğrudan etkileyecek olan baş faktörlerden biridir. İşte devletimizin de girişimcilik olgusundan beklediği, seni seviyorum diyen parfümler, garip gurup otomasyonlar, moda uygulamaları değil bu tarz sanayi uygulamalarıdır. Akademisyenlerimizin çoğu sanayiden bağımsız olduğu için bu tür sanayi eksiklikleri onlarca yıldır ülkemizin kanayan bir yarasıdır çünkü akademisyenler bu eksiklerden haberdar değillerdir, çünkü sanayi bölgelerine gitmezler, neden gitmezler hala anlamış da değilim ancak benim önerim, dersiniz ne kadar yoğun olursa olsun, kız veya erkek arkadaşınızla ne kadar iyi vakit geçiriyor olursanız olun bir vakit ayarlayıp grup halinde veya tek olarak sanayi bölgelerine gidin, insanlarla, ustalarla görüşün, fikirlerini alın. Onların işlenmemiş fikirlerini alıp bu ülkeye bir şey katacak olan bizleriz. Merak etmeyin bu ülkenin çalışan yürekli insanları oralarda her zaman bizim gibi gençlerin desteğini ve ilgisini bekliyor.
Devlet desteklerine ilgi duyuyorsanız aşağıdaki anahtar sözcükleri kullanabilirsiniz ;
Tübitak Teydeb / Tübitak Halk Bilim /Tübitak 1511 / 1512 / Sanayi Ar-Ge Destekleri / KOBİ Destekleri / Teknogirişim /KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Destekleri / Endüstriyel Uygulama Destekleri / KOSGEB Girişimcilik Dersleri /Ankara Kalkınma Ajansı Aktif Destekler /Ulusal Ajans

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s