Sunuculardaki Çılgın E-Posta Sorunları…

Kurumsal firmalar olsalar da çoğu firma genelde bilişim olayına maillerim gelsin gitsin diye bakmaktalar, belki ileri seviye bilişim hizmetlerini kullanan firmalar da mevcuttur ancak bu tarz firmaların mail sunucularında kimi zamanlar ciddi sıkıntılar çıkmakta. Mail sunucusu dediğimiz zaman başka tür-tarz bir sunucudan bahsediyoruz gibi algılanıyor ancak durum aslında iki-üç eklentiyi yükleyerek sunucumuzu mail alıp mail cevaplayan bir robota dönüştürmekten başka bir şey değil. Gelelim mail sunuculardaki sorunlardan bazılarına. Mail sunucularda yapılan en büyük yanlışlardan biri, “Trace” olarak adlandırdığımız takip etme eylemini kullanıcıların, özellikle kurulumu sağlayan elemanların yapmaması. Trace kavramı, mail sunucunuzdan çıkacak her türlü bilgiyi, belgeyi, şifrelenmiş dahi olsa tüm veriyi takip etmenize, hangi routerlardan, hangi boxlardan ve hangi tünellerden geçtiğini anlamanıza ve bunları kendi ihtiyaçlarınıza göre optimize etmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu işlemi yapmazsanız, mailleriniz ve maillerinizle beraber karşıya gönderdiğiniz tüm verileriniz istenmeyen veya gereksiz noktalardan aynı gönderimde onlarca kez geçip zaman kaybettirebilir, veri hızınızı düşürebilir ve anti-optimize bir durum sağlayabilir. İşte bu yüzden Trace mantığını bu sistemleri döşeyen, yöneten arkadaşların da kavraması lazım. Özellikle Windows Server 2008 ile başlayan Trace eklentisi Windows Server R2 ile de devam etmekte 8 de de bulunacak. Kullanılmasını tavsiye ederim.

Bundan sonra sorunla karşılaşılan ikinci nokta, web-server işlemlerini mail sunucuya yükleyip işletim sistemi çakışmalarına sebep olmak. Bunun sebebi de webserver’ın port ve iletim özellikleriyle mail sunucusunun  portlarının ve iletim yöntemlerinin farklı olması ve farklı bilgisayar hizmetlerini barındırmasıdır. Herkes alandan ve maliyetten kar etmek için sanal sunucu içerisine bile olsa aynı anda mail ve web server yüklemekte ancak sanal sunucu olsa bile bir hizmeti kullanmak zorunda. Bu yüzden çakışmalar olmakta, çözümü ise, isteklerinize ve yeterliliklerinize karar verip ona göre one-machine dediğimiz tek dizayn makine kullanmaktır.

Yapılan en dev hatalardan biri de MX kayıtları ve yanlış DNS sorunları. Peki bunlar ne demek. Önce MX’i açıklayalım isterseniz, MX, bir adrese bağlı maillerinizi, ağ içerisinden yakalayarak sizin server’ınıza yönlendiren bir sistemdir. Adres ve port tabanlı çalıştığından değiştirilebilir ve düzenlenebilir. Hatalardan biri bu MX kayıtlarında kendi serverlarını kaybetme veya kaydetmeme. Durum böyle olunca server, standart olarak ağdaki hangi mailleri yakalayacağını bilemez hale geliyor ve hataya düşüyor. Buna MissCatch denmekte. Araştırabilirseniz bulabilirsiniz. Bu sorunu aşmanın ana çözümü MX kayıtlarınızı sistem sağlayıcıdan geri edinmeniz ve düzenlemeniz. MX kayıtlarını bazen istem dışı değiştiren en önemli genel internet özelliği ise DNS kısaltmasıyla bilinen yerel isim sunucularıdır. Bunların asıl amacı bir verinin hangi trafik üzerinden geleceğini local’e kadar belirlemektir. Bu durumda trafikte değişiklikler yapması gerekebilir. Tüm bunları otonom yaptığından DNS, kimi durumlarda MX kayıtlarını bozabilir. Örnek verirsek a.com sitesi 164.243.4 Nameserver’ı içerisinde bir sunucuda barındırılıyor. MX kaydı da buna uygun olarak A yolundan port 6. Bu yolu kısaltmak amacıyla DNS olan 164.243.4, yolu otomatik değiştiriyor ve C yolundan port 12 yapıyor ve bu sizin tüm mail sisteminizi bozuyor. Bu durumları aşmanın yöntemi de bilgisayarınızda, özellikle serverınızda değişiklik yapmak isteyen programların DNS değişikliğine sebep olup olmadığını öğrenmek, incelemek.

Bundan ayrı bugünlük son sorunumuz ise “Forwarding”. Kimi adresler belli bir adrese yönlendirilince mail sunucuların trafik işlemleri yol kesilmişcesine sekteye uğruyor ve kullanılamaz olmasa da ulaşılamaz hale geliyor. Bunun nedeni de şöyle, çıkışı olan ancak giriş kapısı ana internet caddesine tekrar yönlendirilmiş bir apartman düşünün. İnsanlar dışarı mesaj gönderebiliyorlar ancak içeri kimse mesaj atamıyor çünkü attıkları her mesaj internet çöplüğüne otomatik olarak yol alıyor.

İşte tüm bu sorunlarla boğuşan Mail-Server sistemleri de kurumsal firmalar olsun KOBİ’ler olsun mail trafiklerine sekte vurmakta elbet. Bu çözümleri zaman zaman paylaşacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s