ACM European Workshop 2012

Uzun zaman oldu ancak yazabiliyorum. Bu yazımızda çok önemli ve bir o kadar da eğlenceli ACM European Workshop Fransa’dan bahsedeceğim. ACM ve onun öğrenci ortaklıkları içerisinde organize ettiği bu dev organizasyonu ve bizlerin bu organizasyona katkılarını, bize kattıklarını değerlendireceğim.

Önce isterseniz ACM nedir ile başlayalım. ACM, dünya genelinde hem akademik olarak hem de profesyonel çalışan olarak her türlü bilgisayar ve bu alandaki tutkunları birleştiren ve organize eden, tüm bu gönüllülerin destekleriyle ortak organizasyonlar düzenleyip bu alanda ve sektörde daha ileriye gitmeyi, daha çok bilgi çıkartmayı amaçlayan gönüllü bir organizasyon. Tüm dünya çapında ciddi üyeliklere sahip, bu alanda emek veren binlerce önemli ve değerli şahsı da bünyesinde gönüllü olarak bulundurmakta. Google olsun, IBM olsun, büyük firmaların da zaman zaman desteklerini alıp dev organizasyonlar düzenlemekte.

Yakın zamanda üzerine araştırmalar yaptığım ve yardımcı olan birçok dostum sayesinde daha da yakından tanıdığım ACM’in bir duyurusu üzerine ve Çankaya Üniversitesi ACM Student Chapter’ı kurma çalışmalarımız sonucunda ACM European Workshop etkinliğine katılma hakkı kazandım. Bu etkinliğe katılmamın benim açımdan en büyük amacı, hem global bir network oluşturmada adımlarımı hızlandırmak, hem de ACM ve bağlantılı kurumların işleyişlerini, gönüllülüklerini ve planlarını öğrenmekti. Bu yönden baktığımda gayet başarılı geçti diyebilirim.

Toplamda 4 gün süren güzel etkinlik ve seminerlerden, workshop ve session’lardan sonra Avrupa ACM birimleri olarak ortaya güzel fikirler konuldu, değişik konularda, gerek konferans içerisinde olsun gerek dışarıdaki sosyal bazda olsun ilginç ortaklıklar ve işbirlikleri çıktı. Güzeldi, nedeni ise birçok farklı ve yöresel düşünce bilgisayar teknolojileri üzerinde ortak adımlar atabildiğini gördü. Türkiye ile Portekiz’in aslında çok uzak olmadığı, bu tarz gönüllü etkinlik ve işlemler ile ülkelerin ve sektörlerin hatta kişilerin bile daha da yakınlaşabileceği gözler önüne serildi. ACM’in yaptığı konferanslar ve bunların özellikleri, başarı öyküleri gibi konularda detaylı session’lar oldu ve Türkiye’den 3 arkadaş olarak bunlara destek verdik ve bizler de düşüncelerimizi sunduk. Koç Üniversitesi’nden gelen diğer dostlarımızla olsun Yunanistan ve Kıbrıs’tan gelen dostlarımızla olsun güzel ilişkiler kurduk. Aslında problemlerin devletsel bazda ele alınmasının saçma olduğunu, bizlerin yalnız ve yalnız işimizi ve yeteneklerimizi geliştirmemiz gerektiğini hep beraber vurguladık çünkü orada şunu gördüm, herkes ırklarını bırakmış, bilgisayar teknolojilerinde bilgisi kadar elele vermişti. Çok güzel bir konferanstı. Özellikle Student Chapter’ların daha da kaynaştırılması, etkinliklerinin daha fazla ve detaylı olması konusunda telkinlerde bulunuldu. Kimi konular üzerine, örneğin chapterlarımızı nasıl geliştireceğiz konusunda fikir alışverişleri yapıldı. ACM gerçekten çok güzel bir organizasyon sürdürdü.

Ben en küçük katılandım, diğer dostlarımız genelde doktora öğrencileriydi bu sebepten de kendi açımdan daha yararlı oldu diyebilirim. Deneyim olarak önümde daha avantajlı bir dönem var. Birçok insanla tanıştık ve birlikte çok güzel zaman geçirdik. ACM, chapterlarına bu olanağı daha fazla sağlayabilmeli çünkü bu hem fikir alışverişi konusunda hem de bu iletişimin sürmesi konusunda çok etkili olacaktır. Konferans sonrası ülkeye döndüğümde ACM ve bu alandaki bakış açım değişmiş olarak döndüm. Bu umarım ki bu alandaki çalışmalarıma daha çok etki edecek.

Saygılarımla.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s