Hyper-V Teknolojisi ve Yararları…

Microsoft yıllardır sunucu aileleri ve teknolojileri üzerine çalışmakta. Bu çalışmalar uzun yıllar boyu tek düze ve yeterli seviyede olma çabaları içerisinde yürütülüyor. Server 2000, Server 2003 ve sonrasında yenilikçi Server 2008 ile gelen teknolojik altyapı değişiklikleri sunucu sistemlerini ve altyapı ile uğraşan herkesi etkiledi. Microsoft’un sunucu atılımına karşı çok da üst düzey sistemler geliştiremeyen IBM ve HP’nin uğraşlarından, ve özellikle Windows Azure’dan sonra Microsoft, sunucu ailelerini ve sanallaştırma alanlarını etkileyecek olan Hyper-V teknolojisini ortaya çıkardı. Gerçi bu teknoloji eskiden beri varolan sanal disk, sanal yapılandırma, sanallaştırma sistemlerinin, bilenler varsa Virtual PC uygulamasının sunucu versiyonu ancak tabi içeriği biraz daha farklı.

Bir işletme düşünün, 2 sunucusu var, birini web tabanlı işler için diğerini ise kurumsal email vs. için kullanmakta. *Clustersız* bu işletmenin web işleri yoğunlaşırsa veya bir anda kurumsal ihtiyaçları artarsa, diğer işlerin huzurunu bozmadan ve yeni sunucu almadan nasıl devam ettirebilir sorusunun cevabı olarak ortaya çıkan Hyper-V, sunucunuz üzerinde sanal bir sunucu oluşturma işlemine gidiyor ve sanal olarak bir sunucuyu ağın hizmetine gerektiği anlarda ister manuel ister otomatik olarak devreye sokuyor, bu da iş yükünüzün tek bir sunucu üzerinde detaylı şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Sunucu, tek çekirdek yerine sanal olarak üç dört hatta 64 çekirdek gibi çalışmaya geçiyor ve siz, sunucunun imkanlarının tamamını kullanabiliyorsunuz.

Normalde bir sunucu, hele ki Türkiye’de ortalama %10 iş gücüyle çalışıyor, bu da hem masraf hem de israf. Hyper-V teknolojisi ile sunucunuzda kalan bu alanları değişik uygulamalar ve sistemler için ayrı ayrı bir sunucu gibi kullanabiliyorsunuz. Virtual PC gibi dengesiz de değil ayrıca gayet stabil ve işlevlerini sunucu üzerinde korur şekilde. Server 2008 R2 versiyonu ile en üst seviyeye çıkmış, gelecek 3.nesil sunucu sistemlerinde neredeyse iki kat verim artışına uğrayacak olan Hyper-V teknolojisi, en başta sunucularını en ideal şekilde çalıştırmak ve birçok işleme kullanmak isteyen kullanıcılar için, sonrasında da sunucularının verimini arttırıp üzerinde yürüttüğü işlemleri daha çok sanal-gerçek çekirdek oryantasyonuyla gerçekleştirmek isteyen kurumsal firmalara hitap ediyor.

Yararlarına gelirsek, sanallaştırma zaten eskiden beri göz önünde ve özellikle sunucu aileleri tarafından tercih edilen bir sistemdi çünkü bir sunucuyu sanal olarak ayağa kaldırmak reel olarak ayağa kaldırmaktan çok çok daha kolay ve efektif, bu sebepten yıllardır üzerine çalışılıyordu ancak Microsoft Hyper-V ile, networking çok daha iyi hale geldi çünkü sunucu kaynakları daha optimal şekilde kullanılmaya başlandı. Bu neye etki ediyor ? Aynı sunucudan hem “Messaging Server” hem “Exchange Server” hem de “Web Storage veya Web Server” olarak yararlanabiliyorsunuz. Farkettiniz mi ama bunca işlemi sadece tek bir sunucu üzerinde halledebiliyorsunuz. Server 2008 R2’nin muhteşem özelliklerinden biri olan Hyper-V’yi daha yakından tanımak için burayı tıklayabilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s