Bilişim Dünyasında Güvenlik ve Rahatlık Ölçütleri…

Hergün yepyeni bir sosyal ağın ve çeşitli sitelerin, kullanıcıların eklendiği ve günden güne büyüyen, bu büyümenin içine kötü niyetli insanları da alan ve böylece tam bir karmaşaya doğru ilerlemekte olan internet dünyasında olsun, çeşitli firmaların ürünlerinin ardı arkası kesilmeyen güncelleştirmeleriyle olsun bilişim dünyasında kullanıcı tercihleri de zamanla değişmeye başladı. Bu değişim devam ederek değişiyor. Kimisi rahatlığından yanayken kimisi güvenliğinden, kimisi eğlencesinden, kimisi ise reklamından yana tavır alıyor. İş böyle olunca hem bilişim firmaları olsun hem de servis sağlayıcılar olsun kestirilebilir davranışlar içerisine giremiyorlar. Bu durum da günden güne kestirilemeyen dengesiz bir kullanıcı profilini ortaya çıkarıyor. Şirketler bazında ve internet bazından olarak konuyu ikiye ayırabiliriz.

Şirketler ve ürünler bazında konuya baktığımızda, kullanıcıların ihtiyacı olan ürünlerin ve sistemlerin, hangi kullanıcıya hitap edebileceği konusu eskiden var olsa da artık çok gündemde değil çünkü bir kişi sistemin veya yazılımın veya işletim sisteminin güvenliğinden, kararlılığından yanayken, karşıt bir kişi de tüm bunların rahatlığından, eğlencesinden yana olabiliyor. Bu durum da şirketlerin ekmeğine yağ sürüyor aslında çünkü zaten zıtlaşmış iki cephe varken yeni ürün ve güncellemeler ile bu karşıtlık daha da ateşleniyor. Böylece hem aynı tas aynı hamam yazılımlar devam ediyor hem de ciddi miktarlarda para harcanıyor. Düşünsenize, insanlar bu tür zıtlaşmalar yaşamasalardı belki de güncelleştirmeler ve aynı tip ürünlerden ziyade yepyeni teknolojilerimiz olacaktı. Şirketlerin birbirini kabullenememesi gibi durumlardan ötürü müşteriler de ayrılmış durumda. Bunun en belirgin örneğini Windows ve Linux arasında görüyoruz ki bu durum bence birçok kullanıcıyı hoşnut edecek bir durum değil. İki taraf da birbirinin ismini ağzına almazken, birbirinin teknolojilerinden faydalanmazken sizce teknoloji nasıl ilerleyebilir. Benim fikrimi sorarsanız Linux, bir ülkedeki azınlık gibi, belki de dünya kullanıcılarının birincil olarak tercih ettiği yazılımlar içerisinde %1 bile değildir. Ancak evet, değeri var mı var, çünkü yeni bir bakış açısı, çünkü birşeylerin daha farklı yapılabildiğine kanıt. Ancak, yine benim fikrim ki, azınlıklar devletleri yıkamaz. Bu durumda da aradaki kavganın bir anlamı olmadığını anlamışsınızdır. Güvenlik unsurlarını tercih eden kullanıcılar genelde Windows’u, rahatlığı ve rengi tercih edenler genelde Apple’ı, biraz özgür, biraz asi olmayı seçen ama güvenliklerini pek tınlamayan kesim de Linux’u tercih ediyor bana göre. Hepsi aynı amaçlarla elbet kullanılabilir ancak burada çıkıp da istatistiki verilerle kanıtlamaya gerek yok. Bilişim dünyasında da kullanıcıların tercihleri böyle, Apple, evet gerçekten güzel bir işletim sistemi, Windows, evet gerçekten güzel bir işletim sistemi, Linux, evet gerçekten yenilikçi bir işletim sistemi ama hepsinin hitap ettiği alan farklı ve bu yüzden insanlar Applecı, Windowscu, Linuxcu gibi lakaplarla anılmakta. Bu iyi birşey mi ? Bence değil.

Gelelim yazılımsal ve mobil tarafa. Mobil konusu çok farklı bir konu çünkü insanların mobil platformlarda hızlı olmaları gerekmekte ve ben de hangi sistem hızlıysa onu tercih ederim. Örneğin ben iOS kullanmaktayım, evet hızlı, geri desteği mevcut, yakında ülkemiz pazarına Windows Phone 7 girecek, onun da hızına ve kullanılabilirliğine bakacağız, hızlıysa ona geçiş yapacağız. Mobil dünyada yavaşlamanın alemi yok, hele ki bunu belli firmaların distribütörü gibi yapmaya hiç gerek yok. Ancak yazılımsal tarafta durum böyle değil. Ne kadar özgür olmak isterseniz isteyin, ne kadar renklere, dizayna önem verirseniz verin, yazılım demek, kötü niyetli insanların ağına ilk adımı atıyorsunuz demek ve bence bu durumda sizi sadece Microsoft paklayabilir. Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bir yazılımın nerelerinin zayıf olduğunu anlayan sezgiselliğe, virüs, malware gibilere karşı dev geri desteğe, bunların analiz edilip yokedilmesini sağlayacak laboratuar ve teknik ekip yeterliliğine dünyada sadece Microsoft sahip. Bunun aksini söylemek isteyenler istatistiki verilerle bunu açıklayabilirler ancak onlar ne kadar eylem yapsa da durum bu. Bir kullanıcı, özellikle yazılımsal konuda güvenliğini ön planda tutmalı ve bunu Microsoft’u seçerek başlamalı diye düşünüyorum.

Bu durum neden önemli ? Tüm bilgileriniz alındıktan sonra, zarar gördükten sonra hızınız da özgürlüğünüz de renkleriniz de karşı tarafın olur Gülümseme

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s