Iphone, WP7’e Karşı…

Akıllı telefon piyasasında, telefonların teknik özelliklerinden ziyade artık yazılımsal özellikleri de ön plana çıkmaya başladı ve bu her geçen sene daha da kuvvetlenerek ilerleyen bir furya şeklinde profesyonelinden amatörüne tüm kullanıcıları etkiler hale geldi. Bu durum da doğal olarak kimi versiyonların ve yazılımların karşılaştırılmasını bir zorunluluk haline getiriyor. Bu yazımda güncel trendlerin büyük alanını kaplayan iPhone ve ülkemiz sınırlarına yavaş yavaş girmeye başlayan Windows Phone 7 altyapısının kısa bir karşılaştırmasını yapacağım.

iPhone bilindiği üzere, Apple firmasının iOS ismini verdiği özel bir uygulayıcı yazılım üzerinde, benim de gerçekten beğendiğim bir grafik arayüzüyle çalışmakta. Bundan ayrı iStore ve iCloud hizmetleriyle de aslında desktop mantığı ile mobil mantığını harmanlayan bir yaklaşım içerisinde. Bu durumu kullanıcı tarafında en iyi destekleyen şey bence grafik arayüzü ve bu arayüzün gerçekten kullanılabilir ve diğer mobil işletim sistemlerine göre daha vermli ve ilgi çekici olması. Tabi bunun sebebi biraz da Apple’ın özel politikaları diyebiliriz. Mesela en baştan beri reklamlarda mobil teknolojiler hep iPhone teması ile bağdaştırılarak sunuluyordu. Bu da kullanıcılarda bir popülerlik, hatta pazar payı yaratıyordu. Apple’ın AppStore’a verdiği önem de konunun ayrı bir yüzü olarak karşımıza çıkıyor. AppStore olsun Apple iOS için geliştirilen uygulamalar olsun, emülatörler olsun, MAC dünyasına hitap etmek isteyen developerlar olsun Apple’ın yap sat paylaş mantığı ile daha da gelişen satış ve uygulama alanları ve buna ek olarak popülerlik seviyesi iPhone’u akıllı telefonlar içerisinde belki de ayrı bir yere koyuyor. Bence şu da var, mesela Nokia bir telefon üreticisidir ancak Apple sadece telefon üretmekle kalmıyor bu telefonun geri planındaki herşeyi sağlayan hizmetleriyle kullanıcı dostu bir profil çiziyor ve bence iPhone’un sadece Apple tarafından üretilmesi de en büyük avantajı.

Gelelim Microsoft Windows Phone 7 altyapısına ve bu işletim sistemini kullanan telefonlara. Apple’dan farklı olarak bir firma bünyesinde geliştirilmeyen WP7 sistemleri, üst çatı olarak Microsoft bünyesinde ancak alt dallar olarak sizlerin bile çok kolay şekilde geliştirebileceğiniz ve bu sisteme katkıda bulunabileceğiniz düzeyde bir sistem. Microsoft altyapısına sahip olmasının bir diğer avantajı da Microsoft ürünleriyle tam bir uyum içinde olması ve dünya genelinde en çok kullanılan developer araçlarının bu sistem üzerinde tam verimlilikle kullanılabiliyor olmasıdır. Üretici olarak genelde Samsung, LG ve HTC bu yazılım sistemine sahip ve belki de iPhone’dan özellik ve altyapı olarak daha üst modelleriyle piyasada yer almaktalar ve Android vari, WP7 Sistemleri de günden güne tabletler olsun yazılımcı platformları olsun birçok yere yayılmakta. Microsoft’un Silverlight, W-Azure, SQL ve diğer Server Teknolojileri, Office ve buna benzer güncel hayatta çok kullanılan sistemlerinin de desteğiyle WP7 Telefonlar, iPhone’a en büyük rakip durumunda. Windows Marketplace ile beraber de AppStore’dan geri kalmayan bir uygulama alanına da sahip. Grafik arayüzüne gelirsek WP7 Telefonların da aslında Apple UI’nden çok büyük değerlilik farkları yok. Bunu şöyle betimleyebiliriz belki, Apple UI’si, bir Mercedes’se, WP7 Phone UI’si de en az bir BMW kadar kaliteli ve kullanışlı. Zaten artık Symbian, Android gibi olaylardan bahsetmiyorum farkına vardıysanız çünkü bence birkaç sene içerisinde WP7 Phone’lar ve Apple iPhone arasında kıyasıya bir geliştirme ve pazar rekabeti yaşanacak. Hız konusunda iki sistem de, farklı platformlar üzerinde olsalar da aynı hız öğelerine ve değerlerine sahipler. Bana göre WP7’nin biraz geride kalabilme olasılığı ise henüz trend olmamasından kaynaklanıyor olabilir. iPhone sektörde dev bir isim yapmışken, Micorosoft’u arkasına alan WP7 Phonelar da belki bu trendi yakalayabilir ama buna bir garanti verebilmek zor. Ancak sistem olarak konuşursak artık Apple bu sektörde yalnız değil diyebiliriz.

Kullanım ve telefon seçme olayında ise bu iki sistemin neredeyse eşitliği artık seçimi biraz da kişisel öğelere bırakıyor. WP7 yada iPhone kullanmanızın ciddi farkları yok sadece platform farkları var ancak seçiminize göre bana WP7 biraz daha “Retro” dizaynıyla çekici geldi, kimisine de Apple daha “Renkli” seçeneğiyle cazip gelebilir. Sistemden ziyade seçim öğeleri bu iki sistemi karşı karşıya getirmekte…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s