Windows Azure Platform.. Özellikleri, Avantajları, Detayları…

Cloud computing dünyasına yavaş yavaş geçiş başladı. Önceki yazılarımızda da bu sistemleri, avantajlarını ve diğer özellikleri incelemiştik. Şimdi ise cloud sistemlerinin en önemlilerinden Microsoft Windows Azure Platform’u inceleyeceğiz ve üzerine konuşacağız. Bulut bilişim sistemlerinin ortaya çıkışından itibaren bu alan üzerine emek veren firmaların belki de en büyük ağa sahip ve kullanıcının çok şey beklediği Microsoft, Azure Platformuyla karşımıza geçerek bizlere bulut bilişimi ve ötesini sunuyor.

Bulut bilişim sistemlerini birbirinden ayıran önemli katmanlar var. Bunlar kullanılabilirlik, geriplan desteği ve en önemlisi veriparkı da denilen altyapılar. Altyapıların önemini önceki yazılarımızda da işlemiştik ve altyapının tüm bu bulut sistemini ne derece güçlü etkilediğinden bahsetmiştik. İşte bu etkilenim her firmayı bu sektörde ayakta tutmaya yetmiyor. Bu altyapının ve geri plan desteklerinin güçlü ve güvenilir olması bulut sistemlerinin de o kadar fazla ve yoğun kullanımına yarar sağlıyor. Bu yarar da hem genel anlamda bulut bilişim sistemlerinin gelişimini sağlıyor hem de spesifik olarak belli şirketlerin ve sistemlerin bu platformlarda gelişmesini ve daha iyi, daha güçlü hizmet vermesine olanak veriyor.  Tüm bu avantajlar ve gelişmeler de ilk kullanıcıya daha iyi bir bulut bilişim servisi olarak geri dönüyor. Zaten genel teknolojik etiğe baktığımızda da ilk kullanıcının bizlerden, yani sektör geliştiricilerinden istediği de bu. Daha geniş yelpazede bulut bilişim sistemleri ve seçim kolaylığı. İşin içine burada ücretlendirme de giriyor. Bir firma bu konuda ne kadar deneyimsiz ve yetersiz ise risk planlamaları dahilinde ücretleri de bir o kadar yüksek oluyor ancak firma ne kadar deneyimli ve altyapısı kuvvetli olursa riske para almaktansa verilen hizmetlerin bedelini alma yoluna gidiyor ve bu bedeller daha uygun ve kullanılabilir oluyor. İşte Microsoft Azure Platformu hem ticari olarak hem de client kullanımı için devreye burada girerek sektöre bomba gibi düşecek yeniliklerle cloud computing sektöründe başı çekmek için hazırlanıyor.

Peki bir kullanıcı bulut bilişim için neden Windows Azure Platformunu seçmeli ? Bu sorunun cevabını yine Windows Azure’un resmi web sitesindeki başlıklara bağlı kalarak açıklamaya çalışalım.

Windows Azure, SQL Azure adlı ilişkisel bir veritabanı üzerinde, yönetim dışı çalışan ve uygulamaları bu veritabanı üzerinden interaktif olarak çalıştırıp kullanıcıya sunan bir bulut bilişim servisi. Bu servisin önemli özelliklerinden ücretlendirme, hız, erişim ve güvenlik konularını işleyeceğiz.

Windows Azure, diğer bulut bilişim servislerine göre daha ekonomik ve genişleyebilir, yani esnek veritabanları ve bandwidht’leriyle belki de sabit fiyatlarla çalışmayan tek bulut bilişim servisi.Hesaplama adı da verilen bu sistemde, kullanıcılar ne kadar alan üzerinde bulut bilişim uygulamalarına erişirse o kadar bir ücretlendirmeye tabi tutuluyor. Bu da kullanıcıların gereksiz verilerden ve boş alanlardan kaynaklanan bandwidht artmalarına ve hız etkilerine maruz kalmasının önüne geçiyor. Hem ticari olarak hem de kişisel kullanım olarak hesaplı ve bir o kadar da etkili bir bulut bilişim servisi sunuyor. Windows Azure, Java, PHP, ASP ve .NET gibi programlama dilleri üzerinde çalışabiliyor ve bunları online olarak geliştirmeye de imkan veriyor. Bu geliştirmeleri esnek ve düzenlenebilir, bir yönetim ihtiyacı olmayan SQL Veritabanları üzerinden yapabiliyor.

Veritabanı olarak SQL kullanıldığını söylemiştik. SQL ilişkisel bir veritabanı ağı ancak Windows Azure’da bu sistem bulut bilişim servislerine uygun olması babında biraz daha geliştirilmiş ve değiştirilmiş. Windows Azure üzerinde SQL Azure Database adı verilen ve yönetim ve management ihtiyacı olmayan özel bir veritabanı kullanılıyor. Bu veri tabanı isteğe bağlı olarak genişletilebiliyor ve düzenlenebiliyor. Standar SQL Server Teknolojileri üzerinde çalışan bu ilişkisel veritabanları ile verilerinizi ve dosyalarınızı birbirine bağlayabiliyorsunuz ve genel değişimleri tüm verilerinize uygulayabiliyor veya özelleşmiş seçenekleri ile veri tiplerinden dosya boyutlarına kadar değişik kurallar çerçevesinde değişimleri ve editlemeleri gerçekleştirebiliyorsunuz. SQL Azure Data Sync ile de senkronizasyon seçeneklerini kullanabiliyor, bu senkronizasyonlar ile dünya genelindeki bulut bilişim veriparklarından verilerinizi en hızlı şekilde ve interaktif olarak çalıştırabiliyorsunuz. Artık geçmişteki gibi bilgisayarınıza veya net üzerindeki alanınıza uygulama yüklemek, bunları ayarlamak ve düzenlemek için uğraşmıyorsunuz çünkü SQL veritabanları ve Windows Azure Core sistemleri bunları sizin yerinize en iyi şekilde ve Microsoft kalitesiyle yapıyor.

Windows Azure Platformu’nda yenilenen “Virtual Machine” teknolojisi de Windows Server 2008 SDK’sı üzerinde işleyen ve host-server üzerinden webbased olarak hizmet veren bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Server 2008 veya en aşağı özellikler ile W-Vista altyapılı sanal makineler ile kurulum ve kullanımdan bağımsız olarak heryerden on-board olarak erişilebilen bir bilgisayar deneyimi sunuyor. Değişen veri istekleri ve kullanım istekleri göz önüne alındığında Virtual Machine teknolojisi aslında Microsoft’un önceden beri hizmette bulunan Virtual PC hizmetiyle aynı işlemi yapıyor ancak bunu cloud üzerinde yapabildiğinden değişik erişim merkezlerinden ve veriparklarından alınan bilgileri bilgisayarınızdan bağımsız olarak işleyebiliyor ve üzerinde işlem yapabiliyorsunuz. “BLOB” adı verilen Binary-Large-Object’leri, yani kodlamalarınızda ve genelde developerların yoğun olarak kullandığı SDK’lar üzerindeki işlemlerinizi online olarak bulut bilişim servisi üzerinden yapabiliyorsunuz. Windows Azure bu sistemleri size storage’den bağımsız olarak sağlıyor ve Server 2008 RS üzerinden yürüttüğü esnek depolama alanlarıyla bir ücret ödemeden bunlara da cloud içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Bu da birçok firmanın aslında yapamadığı, yapsa bile yine Microsoft Server Teknolojileri üzerinden yaptığı bir işlem.

Windows Azure’un bir diğer özelliği de ve bence en önemli ve Windows Azure’u güvenilir kılan baş özellik, CDN özelliği. CDN, Content Delivery Network, verilerinizi dünya çapında güvenlik ve diğer etkenlerden bağımsız olarak konumlandırılmış veri merkezlerinde gezdiriyor. Dünya çapında 24 adet bağlantı noktası bulunan bu network, 7 kıtada bulunan bağlantılarla verilerinizi önce back-end-back-up yöntemiyle kopyalıyor ve bu verilerinizi ihtiyacınız olduğu bölge dahilinde en yakın bağlantı noktalarından çekmenize ve işlemenize olanak sağlıyor. Mesela Amerikadayken Amerikadaki bağlantı noktasından, Avrupa’dayken Avrupa’daki bağlantı noktasından verilerinizi çekiyor. Yani dünya çapında gezinirken verilerinizi tek bir merkezden onlarca katmandan geçerek ve onlarca yetkisiz ve program dışı node’larda dolandırmanızı engelliyor. Bu da size hız ve verimlilik olarak geri dönüyor. Ne kadar ışık hızı desek de veri merkezlerinde dolanan verilerin gecikmesi yani delay’i ciddi boyutlarda ve bu kurumsal bir firmanın verilerine ulaşmasında önemli rol oynuyor. Windows Azure bu altyapısıyla ciddi bir bulut yazılımı oluşturmayı amaçlamış ve bunu da hızıyla harmanlıyor. Bu verilerinizi ayrıca Cache özelliği ile önyükleme veritabanlarına alıp verimerkezinden veya sisizn Azure hesabınızdan silinmesine veya kaybolmasına karşı önyükleme önlemi de almış oluyor.

Windows Azure’un Virtual Network sistemiyle de diğer Windows Azure kullanıcıları ile etkileşim halinde olabiliyorsunuz. Bu etkileşim bize ne kazandırır ? Çok deneyimli bir kullanıcı olmadığınız sürece, cloud servislerindeki yüksek geriplan kafanızı karıştırabilir ve diğer deneyimli kullanıcılara anında ulaşabilirsiniz. Bu da size hız ve verimlilik kazandırır. Bunun dışında Windows Azure Bussiness Intelligence ile özellikle developer yönünde kurumsal ve ticari faaliyetlerinizi, raporlarınızı, sunumlarınızı cloud ortamında saklamak ve yönetmek daha rahat ve etkileşimli olacaktır. BI, hem developerlara hem de clientlara hitap eden ve genelde kurumsal bazlar için daha verimli ve etkin hizmet veren ayrı bir Windows Azure güzelliği diyebiliriz.

Windows Azure bulut bilişim konusunda bu kadar avantaja yer verirken diğer bulut sistemleri henüz altyapı ile uğraşmaktadırlar. Windows Azure, Microsoft altyapısı ile hem üst düzey developerlara hem de genel kullanıcılara en iyi şekilde hitap eden bir cloud servisidir. Çok yakında ülkemizde de hayata geçecek olan Windows Azure’u daha yakından incelemek için Buradan resmi sitesine göz atabilirsiniz ve deneme hesabıyla siz de cloud sistemlere giriş yapabilirsiniz. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen bulut bilişim servislerini yakından tanımak sanıyorum ki ileride de hepimizin işine yarayacaktır. Bu yönde ilerlemek isteyen developer arkadaşlarım da benimle iletişime geçerlerse onlara kaynak ve ek hesaplar da sağlayabilirim. Teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s