Cloud Sistemleri Nedir ? Nasıl Çalışır ? Türleri Nelerdir ?

Bilgisayar ve internet dünyası günden güne büyük bir gelişim içerisinde, bu gelişim programlardan sistemlere, veri merkezlerinden internet işlemlerine geniş yelpazede etkili olmakta. İnternet dünyasının ve işlemci-grafik-hız birimlerinin de gelişmesiyle artan program boyutlarından sonra herkes gigabyte’larca alana ihtiyaç duymaya başladı. Kişisel bilgisayarınız için bile dev alanlar ayırırken kurumsal alanda nasıl bir depolama masrafı çıkacağını sanırım tahmin edebilirsiniz. Hem bu depolama masraflarını ve sistemlerini değiştirmek, en azından azaltmak için artık şirketler “Cloud”, Türkçesiyle “Bulut Bilişim” denilen uzak veri merkezleri üzerinden uygulama çalıştırma hizmetlerine yönelmiş durumda. Cloud Sistemler en genel anlamıyla, bir uygulamayı, bir programı veya hizmeti, sadece kendi bilgisayarınızda değil, her bilgisayarda, uzak bir hizmet sağlayıcısı üzerinde çalıştırabildiğiniz sistemlerdir.

Bu sistemler genelde belli serverlar üzerine çalışan interaktif sistemlerden oluşur, ilk kullanıcı hizmet bazlı uygulamaları buralar üzerinde çalıştırabilir ve uygulayabilir. Client durumunda hizmetlere internet üzerinden bağlanılır ve gerekli şeyler çalıştırılır. Cloud diye tabir edilenler aslında bu programların yüklü olduğu serverlardır. Bilişim kısmı da bunu sağlayan sistemleri düzenleyen ve hizmete sokan hizmet sağlayıcılarıdır.

Birçok firmanın bu konuda çalışmaları mevcuttur. Microsoft’un Azure çözümleri, LG’nin LGWare’i, Apple’ın iCloud’u, yine Apple’ın Me’si, Linux kullanıcılarının Ubuntu One’ı, Dropbox, Box.Net gibi hizmet sağlayıcıları, Asus’un Express Gate’i de bulut sistemlerinde ciddi işler yapan firma ve organizasyonlar. Bu yazıyı ileriki zamanlarda yazacağım daha ayrıntılı yazıların girişi olarak alabilirsiniz. Bence, “çoğunu az biraz denemiş bulundum, en azından developer backand olarak”, aralarında en efficient çözümler sunabilecek olan Microsoft Azure sistemleri çünkü ciddi bir altyapıya sahip. Bunun için uzun bir açıklama çalışmalarım sürmekte yakında sizlerle paylaşacağım.

Cloud Computing ile artık bilişim internet üzerinden devam edecek… Yenilikleri takip etmek gerek…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s