Çankaya Üniversitesi Asabee Güneş Aracı Projesi

Selamlar,

Uzun zamandır Çankaya Üniversitesi Temiz Enerji ve Mühendislik Bilimi Topluluğu ve yardımcı arkadaşlar ile beraber uğraştığımız ve başarıyla sonuçlanan Çankaya Üniversitesi Asabee Güneş Aracı CARTEMT Takımı, 11 Temmuz’da TÜBİTAK Formula-G 2011’e katılarak okulumuzu temsil etti. 40 takım arasından değişimler ile 20. olmayı başaran ve bunu ilk katılımında başaran ekibimiz gelecek yıllar için bence okulumuza yeni kapılar ve umutlar açtı. Genelde de bilindiği üzere okulumuzdaki projelerin bütçeleri ve büyüklükleri çok da büyük değildi ancak bu proje hem mali yönü hem de ekipman, emek ve destek yönlerinden okulumuzda, lisans öğrencileri tarafından şu ana kadar yapılan en büyük proje ünvanını da almış bulunmakta. Bu çapta ciddiyeti ve diğer öğeleri okulumuz açısından değer taşımakta.

Bi özet geçecek olursak, bu projenin fikirsel temelleri şahsım ve Caner Kaya ile beraber 2010 yılında atıldı. Tabi o zamanlar hem bizlerin okuldaki yeri ve iletişimi hem de derslerin yoğunluğu ve diğer işler olsun çok da mümkün gözükmedi. Bizler bunu bilerek yine de çeşitli araştırmalara ve planlamalara başladık. Bunlar sonunda bahsi geçen topluluğumuz açıldı ve çok da aktif olmasa da çok da bilinmese de en azından resmi tabanda birkaç bağlantı ile başlayan bu proje yayılarak bir çok akademisyene ve resmi birime ulaştırıldı. Mart ayına kadar yarış başvuru işlemleri, TÜBİTAK ile görüşmeler, sponsor arayışları, belgeler bilgiler diğer takımların deneyimleri derken ekip tamamen yenilenerek aramıza Reşat Şeker abimiz, Ali Kocataş Alper Kocataş, Emrah Sarı, Olcay Bozdemir ve kardeşi Koray Ozan Bozdemir ve Fatih Ünver de katıldı. Bu katılımlar sonucu şekillenen ekip ile çalışmalara başlandı. Maddi açıdan olsun proje planlaması olsun acele davranılması gerekmekteydi çünkü o safhada bile bu projeye inananların sayısı çok azdı. Sayın Rektörümüzün de izni ile okulumuza kurulan “Güneş Aracı Çadırı”nda mekanik çalışmalarımız başladı. Bu çalışmalarımız sonucunda 11 Temmuz’da TÜBİTAK yarışlarına katılacak bir araç çıkarmayı başardık. Kimi zaman okulda kaldık kimi zaman sabahlara kadar çalıştık kimi zaman ostimde sabahladık, araçlarımız toplamda 6000 KM’ye yakın yol yaptı, binlerce sigara tüketildi, onlarca paket yemek yendi, yüzlerce civatamız kırıldı, kayboldu, üç beş yerimiz kesildi, sekiz on tshirtümüz boka döndü ancak eziyetli bir çalışma temposundan sonra İzmir’de yarışa katılmak hepimiz için paha biçilemezdi.

İlk kez katıldığımız yarışlarda çok deneyimli ve bu işe ciddi mali bütçeler ayıran takımlar ile yarıştık, onları gördük inceledik kısaca deneyim elde ettik. Bu deneyimlere sahip birçok takımı biraz şansımızın yaver gitmesiyle biraz da yaptığımız aracın kalitesi ile geride

bıraktık. Gelecek sene için hedeflerimiz çok daha büyük ve geniş.

Buradan tüm ekip arkadaşlarıma, Sayın Rektörümüze, Sayın Danışmanlarımız Prof.Dr.Taner Altunok’a ve Prof.Dr.Dumitru Baleanu’ya binlerce kez teşekkürler.

Yapım ve Yarış ile ilgili tüm fotoğraflara Facebook Profilimden ulaşabilirsiniz 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s