Blog Popülaritesi…

Bir blogunuz var mı ? Ya da düzenli olarak yazdığınız sanal gazete-dergi ? Muhakkak vardır, en azından Facebook’ta bile birkaç not paylaşmışsınızdır. Peki acaba blogunuza, gazetenize, derginize veya diğer sanal yazıtlarınıza emek harcarken yazdığınız şeylerin popülerliğini, kaç kez okunduğunu veya paylaşıldığını merak edip de inceliyor musunuz ? Aslında bu popülerlik genelde giriş sayısı üzerinden ölçülür ancak bazı sayaç sistemleri sayfada belli saniyede okunan yazıların hitlerini saymaz ya da başka web sitelerinin “Slide” mantığıyla yazınızı okutması gibi yöntemleri içerisine katmaz. Bu tarz değişik hit sayılarının hesaba katılmadığı sistemler varken kendi popülerliğimizi kendimizin belirlemesi gerekir. Bu sayısal bir olay değil, daha çok yazıyı yazarken, etiketlerken ve imkanınız varsa başka sitelerde ve sosyal ağ’larda paylaşırken yapılmasını tavsiye ettiğim birkaç “Trick” =) …

  • Öncelikle yazdığınız yazı tarzlarının blogunuzun ismine, tarzına ve sloganınıza uygun olup olmadığını değerlendirin. Bir teknoloji bloguna bir sanatçının magazin haberlerini koyarsanız, skandal bir haberi ilk siz yayınlamadıkça birşey elde edemezsiniz.
  • Yazınızın etiketlerini çok yapmaktan öte anlamlı yapmaya özen gösterin, bazen bazı yazıların altına kelime kelime yazılan cümleler, harfler, sitenizi veya yazınızı aslında başka birşey arayan insanların ziyaret edip anında kapatılan bir sekmeye dönüştürmesine sebep olabilir ve siz de aslında 10 olan bir hit’i 50 olarak görüp sahte bir sevince kapılabilirsiniz. Etiketler hakkında bir diğer öneri de, eklediğiniz etiketin ingilizcesini hatta imkanınız varsa almancasını da sitenize eklemeniz. Unutmayın, siz global sitelerde araştırma yapıyorsanız, onlar da sizlerin sitelerinde araştırma yapabilir. Etiketleriniz yazınızın ne ile alakalı olduğunu da sezdirebilmeli, sadece etiketleri okuduğunuzda bu yazının içeriği budur diyebilmelisiniz. Eğer yazılarınızdan bağımsız olarak belli bir aramada da çıkmak istiyorsanız o aramaya özgü kilit kelimeleri de etiketlerinize düzenli olarak ekleyin. Mesela “Anadolu Üniversitesi” aramalarında da çıkmak ve görünmek istiyorsanız etiketlerinize düzenli olarak ekleyin.
  • Yazılarınıza koyduğunuz resimler ve grafikler aramalarda görünüm sekmesinde gözüktükçe hitleriniz artacaktır ve siteniz de Google sayesinde daha itibarlı bir hale gelecektir. Koyduğunuz bu resimleri kendiniz yapabilirseniz ne mutlu, yapamıyorsanız veya vaktiniz yoksa ilginç ve pek rastlanmayan resimler koymaya özen gösterin, mesela bir yağmur resmi yerine yere çarpan bir damla resmi koymanız hem okuyucuları daha çok etkileyecektir hem de resim aramalarında daha çok görüntüleceksinizdir çünkü resim aramalarının %68’lik gibi dev bir kısmı grafikerlerin ilginç resimleri arama çabaları sonucunda yapılmakta.
  • Sosyal ağlar ve başka sitelerdeki hatırlı dostlar ile paylaşılan ve yığılan yazılardan uzak durun. Aynı konuyu çevirip, hele de aynı popüler tarih içerisinde yazmayın. Herkes futbolu konuşuyorsa siz siyaset hakkında derin bir yazı yazın ve dikkatleri üzerinize çekin.
  • Diğer blogları da takip edin, gurur yapmayın, en uyuz olduğunuz adamın blogunda bile kapılacak birşeyler mutlaka vardır, aslında bakarsanız çoğu zaman olsa da siz görmezsiniz ama yine de göz gezdirin. Blog piyasasının ruhunu elde tutmak istiyorsanız TV’de çıkan haberlerden yola çıkın çünkü birçok blog yazarı TV’den veya popüler dergilerden duyulan olaylar hakkında yorumlar yapar veya bu olaylarla ilintili şeyleri yazılarına döker. Bu tür popüler yazıları siz de “Linkler” bölümünde verin.
  • Günlük anılarınızı çok ilginç şekilde insanlara sunabilirsiniz. Bu anlamda sizlere örnek gösterebileceğim yine bir arkadaşımın blogu.. dacederki.blogspot.com.. Bu şekilde marjinal veya hippi insanları da takipçileriniz arasına katabilirsiniz. =)
  • Temiz ve ince bir Türkçe kullanınki yazdıklarınız anlaşılsın. Sokak diliyle yazılar yazmamaya dikkat edin çünkü sokak dili her geçen yıl değişen ve gelişen bir dildir ve sizin bugün yazdığınız veya kullandığınız bir tabir yıllar sonra aynı anlama gelmeyebilir.
  • Yazdıklarınızın daha çok çevreye ulaşması için blogunuzu ve blogunuza bağlı e-mail adresinizi Facebook-Twitter-Friendfeed gibi sosyal paylaşım ağlarına bağlayın. Bu sayede saatlerce uğraşacağınız paylaşma eylemi saniyeler içinde tüm ağlarınıza yayılacaktır ve her ağ üzerinden tıklamalar gelecektir. Bunları da Link Ölçerler ile takip edip o ağa daha fazla önem verebilirsiniz.
  • Gelelim en önemli şeye…İnsanlara, kurumlara veya olaylara hakaret etmeyin veya yanlı bir tutum izleyerek yazılarınızı yazmayın. Eğer bir tutumunuz varsa bunu ilginç cümlelerle dile getirmeye çalışın. Merak etmeyin internet dünyasında arayıp sizin blogunuzu bulabilen biri bunları anlamayacak insanlar değillerdir. Böylece çok daha fazla insan tarafından yazılarınızın narinliği ve temizliği tescillenmiş olur ve taraflı zamanlarda bile sizin blogunuz okunabilir.

Popülerliği kaybetmemek için çok yazı yazmak, bunları anlamlandırmak, süslemek ve renklendirmek de çok önemlidir. Yapraksız bir ağaç nasılsa, blogunuzda etiketsiz, resimsiz, gülücüksüz o kadar soluk ve boş durur. Dizayn hiç önemli değil, yeterki değerli yazıları kendimiz yazalım…………Faruk Can Özdemir………

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s