Optimize Etmek….

Artık herkesin bir bilgisayarı, bir interneti, bir ağı ve hatta çoğu zaman bir web sitesi var. Buna ek olarak evinde istiflenmiş yüzlerce program, belki merak belki iş için alınmış cd-dvd’ler vs. Güncel verilerimizi, kayıtlarımızı, bilgilerimizi artık kağıtlar yerine sanal bir ortam olan bilgisayarlara yüklüyoruz. Acaba bunların güvenliğini, deposunu sağlayan bilgisayarlarımıza ne kadar özen gösterip, yazılımsal olarak bakım yapıyoruz ?

Bilgisayarlar, genel ifade ile, işlemleri hızla hesaplayan ve kullanıcıya aktaran mekanizmalardır. Bu dev işlemleri saliseler içinde yapmak belli kurallar ve güç gerektirir. Bu güç ve kurallar silsilesi, bilgisayarınızın hızını, performansını, uygulama çeşitliliğini etkileyen yegane unsurlardır. Peki bu unsurlar günden güne çoğaldıkça ve resimlerden tutun filmlere, programlara, arşivlere kadar devleşen bir depolamaya nasıl dayanmakta, dayanabilmekte ? Aslında bilgisayarınızın en hızlı ve kullanılabilir hali, ilk aldığınız dakikalardır. Bu dakikalardan sonra binlerce işlem, binlerce depolama, binlerce program ile bilgisayarınız aylar içerisinde dolar taşar, her an yeni bir işlem yapmaya, her an yeni verileri depolamaya, işlemeye başlar. Bu bir çocuğa, doğduğu andan itibaren konuşmasının, çalışmasının, eve para getirmesinin hatta başbakan olmasının istenmesi gibi bir olaydır. Neyseki bilgisayarlar bir çocuğa göre milyonlarca kez daha akıllı ve hızlıdır ve bu yoğun tempoya dayanabilmektedirler. Bu tempo boyunca bilgisayarın her yerinde veriler dağılmış, çoğalmış ve bazı kanallarda da tıkanmalar meydana gelmiştir. Bu tıkanmalar oyunlarınızda, uygulamalarınızda sizi etkiler ve bir dakikada yapılabilecek bir işlemi on dakikada yapar hale gelirsiniz. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu elbette bilgisayarınıza düzenli aralıklarla yazılım bakımı yapmaktır.

“Optimize” etme durumları ve “Optimizer” denilen kavram işte buradan doğmuştur. Bir bilgisayarı nasıl ayakta tutarım ? Bilgisayarınızın performansını etkileyen önemli bölgeler şunlardır; RAM, İşlemci Voltajı-Hızı, Donanımlarınızın güncelliği ve hatasızlığı, Harddiskinizdeki verilerin düzenliliği ve istifliği, Windows Dizininin düzenliliği ve  işlevliği, Kayıt Defterinin düzenliği ve hatasızlığı ve İnternet unsurlarınızın düzenliliği ve hatasızlığı. Bunların uyumluluğu ve düzenliliği ile bilgisayarınız bir işlemi yapmak için daha kısa zaman harcar, bu da performansınıza etki eder. Söylediğim bu bölgelerin her birinin ayrı ayrı optimize edilmesi daha yararlı sonuç verecektir çünkü her biri için özelleşmiş programlar bulunmaktadır. Asıl sorun programları bulmak, indirmek, kurmak değildir, onları günlük haftalık olarak çalıştırmak ve bilgisayarınıza haftada en az 2 saat ayırmaktır. Bu iki saat belki de ileride yaşanabilecek ve ağır sonuçlar doğurabilecek çökmeleri, hataları engelleyecektir. Sonuç olarak bilgisayarlar belli kurallar çerçevesinde yaratılmış platformlardır. Hatalar, çakışmalar elbet meydana gelecektir ancak bunlara büyük ölçüde dur deme şansı bilgisayarımızı düzenli olarak optimize ederek bize düşmektedir. Programların ismini vermektense, sizlere yol gösterdiğimi düşünüyorum çünkü bu konu üzerine ister büyük ister küçük bünlerce program mevcut. Araştırın ve içinize ısınan programlarla bilgisayarınıza periyodik bakım yapın. Unutmayın, tek çare format değildir. Herşey er-geç kurtarılabilir 😉

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s