Network ve Sosyal Platformlar…

Günümüzde sosyal platform anlamında karşımıza çıkabilecek birçok bölüm var artık internet dünyasında. Bunlardan en bilinen örnekler elbette, yazı, resim ve genel güncelleştirmeler içeren platformlar ki bu platformlar da içerisinde binlerce ayrı eklenti ve kodla adeta fantastik bir rüya. Sosyal platform’ların amacı her ne olursa olsun aslında, son günlerde güncellenen ve daha da ayyuka çıkan, “Network” yapmak için. Peki nedir Sosyal Network ?

Sosyal Network çevrenizdekiler ve sizin ulaşabildiğiniz her alandaki her insanı kazanmak, onlarla iletişime geçmek ve onlarla ortak projeler gerçekleştirmek için oluşturulmaya uğraşılan bir arkadaş çevresidir aslında. Bu çevre ne kadar sanal olsa da istenildiği anda somutlaştırılabiliyorsa günceldir ve değerli bir network anlamına gelir. Network sizin sanal yansımanız değil gerçek hayattaki arkadaşlıklarınızı ve iletişimlerinizi sanal ortamda da hayatta tutmaya yarayan bir terimdir. Mesela Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal platformlarda binlerce arkadaşınız olabilir ancak çevrenizdeki yakın arkadaşlarınız ve onların sizin için projelendirebileceği yakın dostları sizin Öz-Network’unuzu oluşturur. Network kurmak ve onu yaşatmak sizin sanal aleminizi gerçeğe taşımaya ve gerçeğinizi de sanal alemde takip edebilmenize olanak sağlar. Şöyle düşünün, tanımadığınız ve öylesine ağınıza kattığınız insanların gelişmeleri ve güncellemeleri sizleri ne kadar ilgilendirir ancak yakın çevrenizin güncellemeleri her zaman ilginizi yüksek tutar bu da gösterir ki Network geniş çevreden öte değerli çevredir.

Sosyal Platformların değerinin yavaş yavaş daha da arttığı günlerde bağımlı olunası bir başka olay da ileti güncelleme, ileti kaynağı, iletim gibi terimler. İnsanların o an, o gün, o saat ne yaptıklarını, neden yaptıklarını gibi ilginç düşünceler ve cevaplar içeren iletiler, yani kısıtlanmış cümleler artık çok ünlü. Örn. Twitter, Friendfeed ve daha envai çeşit –feed- unsuru site. İletinizi güncel tutmanız artık o kadar önemli ki sosyal platformlarınızdaki güncellemeler ve bunlara paralel olarak aldığınız geri dönüşler iletinizi etkilemeli, etkilemezse bu sizi platformda bir adım geri taşır. Bunun sebebi de insanların konuların ve olayların üzerinden geçmiş olmaları ve güncellemelerini zaten çoktan yapmış olmaları. Bu bağlamda sosyal platformların unutulmaması gereken noktalarından biri iletiler. Artık –feed- ve –rss- gibi kaynakların çoğalmasından ötürü tüm sosyal platformlarınızı birbirine bağlayarak her hangi birinden uzak kalma riskini ortadan kaldırabiliyorsunuz. Mesela Friendfeed iletinizi Twitter’a gönderip, bir Facebook API’siyle de bu iletiyi Facebook’a taşıyabiliyorsunuz ve bir döngü oluşturabiliyorsunuz.

Genel olarak bu yazıda belirtmek istediğim şey şu; Sosyal ağlar ve sosyal network günümüzde, her ne kadar bazı kesimler reddetse de çok önemli ve gerekli. Bu gerekliliği yerine getirebilmek için sosyal ağlarınızı birbirine bağlamanız en mantıklı adım. Friendfeed’inizi http://friendfeed.com/settings/posting adresinden Twitter’a bağlayabilirsiniz. Facebook üzerindeki BURADAKİ sayfadan da Twitter’ınızı Facebook’a bağlayarak bir döngü oluşturabilirsiniz..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s