Kısaca Interrail…

Merhabalar, uzun zamandır yazamadım okuldaki yoğunluğumdan sebep. Hem ara tatile giriş babında hem de ara tatilin ilk hayallerini sizlerle de paylaşmak babında bloglamalarıma bu güzel ve heyecanlı yazıyla başlayayım dedim, umarım iyi etmişimdir. İnterrail, eminim duymuşsunuzdur barda, cafede, arkadaş ortamlarında, kim bilir belki de gitmişsinizdir. Burada interrail ile ilgili topladığım genel bilgileri paylaşacağım. Ben de bu güzel ve genç işi tatile gitmeye hazırlanıyorum kısa da olsa, bu sebepten internette geniş içerikli bir yazı olmadığından ötürü sizlerle ayrıntılı olarak paylaşmak istedim.

İnterrail genel olarak, gençlerin (Yaş aralığı 18-33 sanırım)bir bilet ile katılabileceği, kolay bir vize alma işleminden sonra tren vasıtasıyla çıkılan Avrupa turudur. Opsiyonel seçenekleriyle bu tur aslında bir turdan öte olarak bir eğlence gezisine dönmekte.

Bilet fiyatları şöyle değişmekte; Eğer tüm Avrupa’yı gezmek hedefindeyseniz yaklaşık 500-900 TL arası bir parayı gözden çıkartmalısınız. Eğer Avrupa’nın gözde ülkelerinden Almanya, Fransa, İngiltere ve Fransa’dan birini gezmek istiyorsanız yaklaşık 300-450 TL arası, diğer ülkelerden yalnızca birini gezmek istiyorsanız 70-400 TL arası bir parayı gözden çıkartmanız gerekir. Güncel fiyatları buradan indirebilirsiniz. Biletlere baktığınızda “Flexi” olarak nitelendirilmiş bir ifade göreceksiniz. Bu ifade şu anlama gelmekte; Örneğin 22 Gün İçinde 10 Gün Flexi bilet seçeneğinde 22 gün ile sınırlandırılmış bir tatil tarihinde 10 gün sınırsız trene binebilirsiniz ancak kalan 12 gün hiçbir trene ücretsiz binemezsiniz. Flexi seçeneği genelde kısa zamanlı ve ekonomik bir yolculuk istiyorsanız caziptir çünkü hem daha az bir ücret verirsiniz hem de şehri ve ülkeyi ayakl(on foot) gezebilirsiniz =)… Bir diğer olay da vize, bileti alıp vizeye başvurmanız daha mantıklı seçenek. Alacığınız vize Schengen vizesi olarak bilinen genel Avrupa vizesidir. Alması kolaydır telaşa yer yoktur. Gelelim diğer ücretlere, trenlere binmek için ayrıca ödeyeceğiniz rezervasyon ücreti de mevcut, bu tren başına 2-5 Euro civarı bir miktar. Bilet aldım daha neden ödüyorum diye sorarsanız, normalde bu ücret çok daha fazla ancak siz interrail biletinizle bu ücreti bu seviyeye düşürüyorsunuz. İndirim kartları olarak alacağınız gençlik kartları var, bu kartları bileti aldığınız yerden temin edebilirsiniz. Otel ve Hostel(Yani binevi Pansiyon) fiyatları da seçeceğiniz yere, kaliteye göre değişmekte ama genel fiyatlar gecelik tek kişi 20-80 Euro arasında değişmekte. Yemek olarak da buradan pek de birşey götürmenize gerek yok deniliyor, konserveler ve buna benzer hazır yiyecekler orada da neredeyse aynı fiyattaymış ancak genelde McDonals ve BurgerKing gibi yerlerden yemek daha karlıymış. Çanta meselesine gelince, çadır vs. kuracaksanız ve uzun kalacaksanız en az 80 litrelik bir çanta tavsiye edilmekte. Gezeceğiniz şehrin garlarında kilitli dolap kiralanabilmekte, bunlara “Locker” denilmekte ve ücretleri çok cüzi bir miktar, yani çantalarınızı buralara koyarak rahatça gezebilirsiniz.

Benim topladığım genel bilgilerin bir birleşimini sizlerle paylaştım, ben de hukuksal birkaç bilgi vereyim. Yurtdışında zor durumda kaldığınızda, buna paranızın bitmesi ve ülkenize geri dönememekte dahil, konsolosluğa başvurduğunuz takdirde konsolosluk sizi ülkeye geri göndermekle yükümlüdür, zorunludur. Yurtdışındaki bilişim sistemleri kişisel tasarlanmıştır. Girdiğiniz kodlar, şifrelere daima devlet tarafından takip edilmektedir. Buna telefon numaraları, e-mail şifreleri de dahil. Yurtdışından, çok önemli olmadıkça bilişim cihazlarını, yani üst düzey bilgisayar, şifreleyici, dinleme cihazı kullanmamaya dikkat edin. Yurtdışı yasalarına uyumsuzluk olursa cebinizde mutlaka Türk Konsolosluğunda sizinle irtibatta kalabilecek birinin telefonu, adresi olmalıdır.

İnterrail gençliğinizde, özellikle üniversite hayatınızda Work and Travel’dan önce yapmanız gereken birşey bence… Yararlı olabildiysem ne mutlu . . .

Technorati Etiketleri: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s