Bloglama Sorunları Ne Zaman Çözülecek ?

Blog dünyası başladı başlayalı insanlar youğun bir ilgiyle bloglamaya başladı. Gelişen sistemler ve etki alanları insanları bloglamaya çağırmaya devam ediyor. Widget’lar, eklentiler, temalar, yapılandırmalar derken kullanıcılar daha geniş bir uçurumun içine hayasızca sürükleniyor. Bir yandan kullanıcıların dev bir kısmını kaplayan bilinçsiz ve bilgisayar dillerinin bilmeyen parça, bir yandan çok az bir kısmı kaplayan bilinçli ve yaratıcı kullanıcı kitlesi. Blog sağlayıcıları bu kitlelerin ayrımı konusunda hiçbir çalışma yapmasa da yine açığa sunulan şey elbette yazılımı bilen kitleye hizmet. Bu bir sorun mudur bilinmez ancak bilinçli kullanıcıların bilinçsiz kullanıcıların alanlarına müdahale etmesi hiç de zor değil.

Blog sağlayıcılarının önde gelenlerinden Blogger, WordPress, Joomla ve Blogengine içerik yönetim sistemleri her geçen gün gelişmekte ve değişik uygulamalarla genişlemekte. Bu dayanılmaz veri birikintisi hergün artmakta ancak içerik sağlayıcıların buna bir dur demesi şu an için mümkün gözükmüyor çünkü her kullanıcı çeşitli sebeplerden dolayı bloglamayı kesiyor, yer değiştiriyor, sık güncelleme yapıyor. Geride kalan arşiv verileri ve diğer ek parçalar ise her zaman ana sunucularda yerlerini sabit kılıyor. Bu nelere sebep oluyor acaba ? Bu veri çoğalması aslında sunucuyu yönetenler açısından hiçbir sıkıntıya yol açmamakta ancak kullanıcılar açısından veri değişimi veya güncellemeleri veri kayıplarına, arşiv yokolmalarına yol açmakta fakat bu sunucuyu yönetenlere işlemiyor, onlar daimi veriyi her zaman ellerinde bulundurmayı başarıyorlar. Bu durum, yani veri kayıpları da insanları başka isimlerde yeni bloglar açmaya, sıfırdan başlamaya itiyor. Bu da çözümlenmesi gereken bir diğer sorun.

Gelelim kodlama meselesine. Bilindiği üzere bloglarla yani daha geniş anlamıyla içerik yönetim sistemlerinde genelde PHP dili kullanılmakta ancak ASP,ASPX,HTML ve XML dillerini de kullanan yayıncıların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bunlardan en önde gelenleri tabiki WordPress ve Blogger sistemleri. WP, PHP dilini kullanırken, Blogger XML dilini tercih ediyor. Peki bu ne demek ? Bu blogunuzda yaptığınız değişiklikleri, yazılarınızı, temalarınızı ve arşivlerinizi kararlı bir şekilde diğer içerik yönetim sistemlerine taşıyamamanız demek. Taşımaya kalktığınızda birçok verinizden noksan vermeniz gerekecek demek. Yani aylarca, kimi zaman yıllarca uğraşılan bloglar bir anda arşiv eksiklikleriyle, fotoğraf bozukluklarıyla karşılaşabiliyor demek. Bir diğer örnek olarak Joomla sistemi de PHP üzerine kurulu ve buradaki blog yapınızı ve içeriğinizi Blogengine gibi ASP ve ASPX kodlarıyla mümkün olan bir sisteme taşımanız da oldukça zor. Bunlardan ayrı blogunuzun görünümünü ve stil özelliklerini değiştirmeniz de eğer blogunuz bir özel Domain, yani http://www.isminiz.com gibi bir adreste değilse, büyük çoğunluk için akıl almaz zor. Kod parçalarını düzenlemek, eklemek, güncellemek, değiştirmek ve daha birçok eciş bücüş simgeyle uğraşmak sıradan kullanıcılar için bloglamayı kesmek için büyük sebeplerden biri. Peki bu sorun nasıl çözülecek ? Kullanıcıların çoğunun ne kodlardan haberi var ne de bu sistemlerin nasıl işlediğinden ancak küçük bir azınlık varki kodlarla şaheserler yaratabilirler ama yarattıkları bu şaheserler sizlerin bilgilerini, yazılarınızın altında gizlenen çeşitli özellikleri izinsiz bir şekilde çalabilir. Buna engel olması gereken elbette bu sistemleri sağlayanlar ancak günümüzde bloglar üzerinde geniş bir güvenlik penceresinin pek de olmadığını görmekteyiz. Blog sağlayıcılarının ortak kod uygulamasına dönmesi bu sorunları kökten kazıyacaktır, umarız ki bu da bir gün gerçekleşir.

Bloglamak zor iş, uğraşlı iş, çileli iş, zaman harcayan bir iş ama eğlenceli bir iş arkadaşlar. Sorunları farketmek ve onlara göre önlemlerimizi almamız lazım ama bloglamaktan asla vazgeçmemek lazım…

Bloglarla ilgili geniş dosyamı, yararlanılabilecek siteleri ve kod parçalarını yakında sitemde yayınlayacağım…

Saygılarla…………………………………………CAN ÖZDEMİR

Technorati Etiketleri: ,,,,,,,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s